Najdziwniejsze modele butów

31 maja 2017
Przez łóżko na watykański tron. Wszystkie kochanki papieża
31 maja 2017
Najdziwniejsze buty świata. #platformy #butyzprzeswitem
6 czerwca 2017

Chodaki

 
...czyli prawdopodobnie jedne z najbrzydszych, obok glanów, butów, jakie wymyślono. Ciężkie, drewniane, toporne, stopa wygląda w nich jak końskie kopyto. Trwałe i nadające się do pracy, podobne do francuskich sabotów, wodoszczelne i chroniące stopy. Wszystko to przemawia za tym, że są wymarzonym obuwiem dla robotnika, rybaka albo oracza. Ale żeby znaleźć trwałe miejsce na delikatnej damskiej stópce? Wraz z postępem industrializacji chodaki ewidentnie przeprowadziły się ze wsi do miast. Z obuwia chłopskiego w XIX - wiecznej Anglii stały się nieodłącznym elementem industrialnego krajobrazu. Stukot chodaków było słychać na ulicach, w fabrykach i na kopalnianych placach. Z czasem ich popularność zaczęła maleć, aż do wybuchu II wojny światowej, kiedy to kojarzone z biedną drewniane buty znów powróciły do łask - niestety pod rękę z nędzą i nieszczęściem, jakie nawiedziły Europę wraz z nastaniem wojennej zawieruchy. W późniejszych okresach święciły tryumfy wtedy, kiedy społeczeństwa żyły oszczędniej - a więc im gorsza była koniunktura, tym większa moda i zapotrzebowanie na chodaki.
 
 
 
paniretro
paniretro
Pani Retro, w wolnych chwilach fotograf-amator, w tych bardziej zajętych redaktorka i tłumaczka. A to jest jej kobiecy blog o stylu retro i vintage, na nim dużo porad urodowych i ciekawostek, do tego lifestyle w starym stylu.
  • Sylwia K.

    Każdy ma prawo do swoich indywidualnych opinii, ale żeby glany uważać za brzydkie? Glany nie dosyć, iż są często piękne i pasują do większości strojów to bardzo fajnie nadają się do obrony 🙂

  • Anita Magoła

    No glany to zakładam do warsztatu samochodowego, bo przynajmniej mam pewność, że sobie czymś palców nie połamię 😉
    a poza tym, mam dużo dziwnych par butów, ale jak patrzę na niektóre wystawy sklepowe, to nie wim czy się śmiać, że ktoś coś takiego stworzył, czy płakać, że jest ktoś, kto w tym chodzi.